Bezpečné uchovávání dokumentů a dat

21. 1. 2022

Krátké pojednání o bezpečném uchovávání dokumentů a dat a poučení o bezpečném pohybu na síti, samozřejmě ve vztahu k daňovému plánování.

Někomu už se to stalo, jiné to třeba ještě čeká. Zazní domovní zvonek, často v nepříliš přivětivou ranní hodinu, a za dveřmi je houf policistů mávajících soudním příkazem k provedení domovní prohlídky nebo prohlídky jiných prostor. Noční můra všech podnikatelů.

Postup při takovém úkonu by obvykle měl být takový, že policista vyzve zájmovou osobu k vydání určitých věcí nebo listin, a v případě uspokojení policistova požadavku by potom taková domovní prohlídka neměla dále pokračovat. Praxe je ovšem jiná. V rámci honu za důkazy policisté obvykle prohlídku provedou v maximálním možném rozsahu a přitom berou vše - dokumenty, chytré i nechytré telefony, počítače a datové nosiče, ti technicky méně zdatnější i monitory (někde četli, že se z toho dá něco vyvolat), dětské playstationy a podobnou elektroniku. Člověk je nakonec docela rád, pokud si ho také zrovna neodvezou, že mu doma zůstala alespoň lednička a pračka.

Proti takovýmto život i podnikání narušujícím aktivitám je třeba se bránit a když ne bránit, tak alespoň získání veškeré dokumentace řádně ztížit. Nikdo neví, co proti němu policie následně bude moci použít. Policisté navíc často hovoří i o takzvané "teorii vedlejších efektů" - hledám dokumenty, najdu zbraň nebo hledám zbraň, najdu falešné peníze - možností se zde nabízí opravdu spousta.

Jak tedy postupovat?.

Papírová dokumentace

Ideální způsob, pokud nedisponujete opravdu kvalitní skrýší doma či u někoho blízkého, je bezpečnostní schránka v bance, nikoliv ale v některé z bank ve státě vlastní rezidence. Sjednání pronájmu bezpečnostní schránky je vždy úkonem vyžadujícím identifikaci klienta a policie má následně o sjednaných pronájmech nebo dispozicích k bankovním schránkám poměrně slušný přehled.

Pronájem schránky v zahraniční bance sice také podléhá identifikaci, ta však není nijak mezinárodně sdílená. Není v silách policie nebo jiných orgánů aktivně oslovovat všechny banky na světě nebo alespoň v Evropě s dotazem, zda u nich ta či ona osoba nemá něco uložené. V každém případě je ale třeba zabránit nalezení např. bankovního výpisu z takové zahraniční banky, ze kterého by byla patrná platba za takto sjednanou službu.

Data

Zde je situace paradoxně jednodušší. Postačuje zřízení služby VPS (virtuální privátní server) u zahraničního poskytovatele takové služby a k tomuto následně přistupovat prostřednictvím služby VPN (virtuální privátní síť). Pokud má klient zřízeno služeb VPS více, může následně i data mezi jednotlivými servery přesouvat.

Služba VPS se chová tak, že po přihlášení zobrazí na monitoru prostředí vzdáleného počítače, na kterém klient pracuje, žádný z procesů ale neproibíhá na jeho počítači lokálním a tudíž je dohledatelný velice obtížně. Samozřejmě, že v každém státě existují útvary rychlé reakce, které rozkrývají internetovou kriminalitu, jejich cílem je ale potírání dětské pornografie, terorismu a podobné závažné kriminality.

 

Zabezpečená e-mailová komunikace

 

Přehled prověřených providerů VPS služeb

 

Přehled prověřených providerů VPN služeb

         ZenMate VPN Massive Price Drop!

 

Regitstrace internetových domén

Search and buy domains from Namecheap

 

Služby nabízené na této podstránce neposkytuje žádná z našich koncernových společností a neposkytujeme k nim tedy ani žádné konzultace!